80 років від початку «Великого терору» 1937-1938 рр.

02.11.2017 12:27

teror«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

«Великий терор» відбувався в період політичної та економічної кризи в СРСР. Колективізація, що відбулася перед тим, призвела до розрухи в сільському господарстві і викликала бурю невдоволення серед селянства. Правляча верхівка це відчувала, тому і розпочала 1937 року превентивні масові репресії. «Великий терор» мав свою плановість, був організований з центру і підкріплений офіційними документами.  Він лише один з епізодів злочинної діяльності комуністичного тоталітарного режиму, адже Україна протягом 1917 - 1991 років постійно перебувала під радянським репресивним тиском найбільшими проявами якого стали: «червоний терор» проти учасників визвольних змагань та мирного населення в часи Української революції 1917-1921 років, депортації осіб за національною ознакою з території Криму (1944 рік), депортації населення Західної України (операція «Захід», 1947 рік), переслідування дисидентів, цензура, відсутність політичного плюралізму, русифікація населення України і багато іншого.

Вище партійне керівництво відслідковувало хід масової соціальної чистки 1937-38 років. Певні структури НКВС проводили моніторинг громадської думки щодо того як саме населення оцінювало репресії, а потім доповідали нагору Репресії проти осіб мали плановий характер, адже оперативним наказом СРСР від ЗО липня 1937 року № 00447 запроваджувалися ліміти (плани) на покарання громадян. «Великий терор» був спробою остаточно упокорити Україну, змінити соціальну і національну структуру її населення, утвердити тоталітаризм.

«Великий терор» було розгорнуто проти безвинних людей. Доказами провини слідство не цікавилось, задля чого процедура засудження й була спрощена. Під час репресій широко застосувався антигуманний принцип колективної відповідальності, передусім у практиці примусових депортацій. Репресії поширювались на членів родин засуджених, зокрема на дітей.

Великий терор 1937 - 1938 років проводився з порушенням навіть радянського законодавства - заарештований був фактично позбавлений права на захист (на адвоката) чи оскарження вироку, були поширені та фактично легітимізовані силові методи добування зізнань, нормою стали неправомірне чи помилкове засудження.

Знищення української еліти у 1937 - 1938 роках завдало непоправних втрат нашому народу. «Великий терор» спричинив кризу правової свідомості громадян, бо унаочнив зневагу до елементарних правових засад у тоталітарній державі й фактично повне безправ’я її населення.

Викриття подібних злочинів, збереження пам’яті про ці події, поширення свідчень очевидців, правдивої інформації про масштаби, організаторів і виконавців злочинів застерігатимуть людство від потурання проявам тоталітаризму, запобігатимуть відтворенню чи повторенню подібних явищ.

Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму, ухваливши у 2015 році Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», і надалі вживатиме заходів з удосконалення законодавства про реабілітацію.

 
free pokerfree poker
© Більмацька районна державна адміністрація, Запорізька область, Україна