Олексій Кавилін: "Фіскальна децентралізація дозволила залучити до місцевих скарбниць додаткові 790 мільйонів гривень"

Бюджети місцевих громад Запорізького регіону отримали більше фінансових ресурсів як від очікуваної суми на 9 місяців 29016 року, так й порівняно з минулорічними показниками. Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

– До місцевих бюджетів з початку року запорізькі платники спрямували 4 мільярди 176 мільйонів гривень, що майже на півтора мільярда гривень більше, ніж торік. При очікуваній сумі на цей рік у 3,4 мільярда скарбниці отримали додатково 790 мільйонів. Завдяки фіскальній децентралізації і бюджетному перерозподілу податків зростання доходів зафіксовано в усіх районах м. Запоріжжя та області. А це – додаткові гарантії розвитку територій, – наголосив Олексій Кавилін.

Детальніше...
 

Олексій Кавилін: "Запорізький бізнес та ДФС разом напрацьовують шляхи вирішення проблем"

Податкова система потребує ефективних змін – це водночас і аксіома, і мета спільної роботи влади та бізнесу, орієнтована на покращення умов діяльності суб'єктів господарювання. 27 вересня чергову зустріч із представниками запорізького бізнесу провели начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін та начальник Запорізької ОДПІ Юліана Козаченко.

Відкриваючи захід, керівник фіскальної служби області зазначив, що в регіоні з початку року зафіксовано зростання основних економічних показників, існує позитивна тенденція активізації підприємницького середовища. Тому діяльність органів ДФС базується на принципах підвищення якості обслуговування платників, адміністрування податків в умовах оптимізації структури і чисельності працівників служби. Також один із основних пріоритетів – це ліквідація корупційних ризиків серед податківців.

Детальніше...
 

Підприємець, що здає в оренду нежитлове приміщення понад 300 кв. м, не може перебувати на спрощеній системі оподаткування

Фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів, не можуть бути платниками єдиного податку.

Отже, фізична особа – підприємець, яка здає в оренду нежитлове приміщення (споруду, будівлю) понад 300 кв. метрів, не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Також спрощена система оподаткування не застосовується, якщо здається в оренду частина нежитлового приміщення до 300 кв. м, а інша його частина безоплатно передається  в оренду (користування).

Зазначена норма передбачена пп. 291.5.3  ст. 291 Податкового кодексу України.

Детальніше...
 

Олексій Кавилін: "Місцеві бюджети Запоріжжя отримали податку на доходи фізичних осіб на дві третини більше, ніж торік"

З початку року до місцевих бюджетів запорізькі платники спрямували 1 мільярд 968 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб. Рівень минулого року перевищено на 763 мільйони, а прогнозних показників на нинішній – майже на 405 мільйонів. Щомісячно на Запоріжжі надходить 246 мільйонів гривень ПДФО. Це на 95 мільйонів гривень більше, ніж у 2015-му.

Начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін визначив основні чинники, що впливають на зростання показників сплати податку.

– По-перше, це збільшення рівня мінімальних зарплат для обчислення базових окладів та інших трудових виплат. По-друге, позитивні результати дають заходи фіскальної служби з "очищення" зарплат – боротьби із "конвертами" та нелегальною працею. На сьогодні в умовах децентралізації роль податку на доходи фізосіб є надто важливою, адже з кожної гривні цього податку 75 копійок залишається у місцевих бюджетах, і саме громада має вирішувати, що робити з додатковими коштами, – наголосив Олексій Кавилін.

Він також відзначив, що кожна територія Запорізької області отримала більше податку на доходи у середньому на 63 відсотки або на дві третини. Наприклад, до місцевої скарбниці м. Запоріжжя надійшло на 412 мільйонів більше, ніж торік, м. Мелітополя та району – майже на 86 мільйонів, у м. Енергодар надходження зросли на 58 мільйонів, у м. Бердянськ та районі – на 41,5 мільйона, у Василівському районі – на 25 мільйонів, у Пологівському та Вільнянському районах, відповідно, на 21 та 15,5 мільйона гривень.

Зазначимо, що податок на доходи фізичних осіб, базова ставка якого дорівнює 18 відсоткам, зараховується до державного та місцевих бюджетів у пропорції 25% : 75%. Його платниками є фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізособи-нерезиденти, чиї доходи мають походження в Україні, а також податкові агенти.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

ТЕМА: Наповнення бюджету *

 

За спеціальне використання води та надр запорізькі підприємства  сплатили понад 320 мільйонів

З початку року запорізькі підприємства, які у своїй діяльності використовують водні об'єкти, спрямували до бюджетів майже 142 мільйони гривень рентної плати. Згідно з бюджетним розписом надходження сплати за спеціальне використання води розподілено рівними частинами між державним та місцевими бюджетами.

На сьогодні у Запорізькій області зареєстровано 3233 платника рентної плати за спецвикористання води, і їхня кількість постійно змінюється. Зокрема, фіскальна служба контролює повноту і своєчасність сплати податків з боку підприємств-водокористувачів регіону. Щодо тих суб'єктів господарювання, які упродовж півріччя не сплачують, або сплачують у неповному обсязі збір, фахівці ДФС направляють відповідні звернення до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації щодо скасування їм дозволів на спеціальне водокористування. Так, у 2016 році направлено 2 таких звернення, ще п'ять підприємств залучено до оподаткування та щодо них застосовані штрафні санкції за несвоєчасне надання податкової звітності.

Крім того, за вісім місяців 629 платників сплатили 181 мільйон гривень рентної плати за користування надрами, у тому числі до державного бюджету надійшло 134 мільйони, до місцевих – 46,5 мільйона. У порівнянні з 2015 роком надходження в цілому зросли на 27,7 мільйона.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

ТЕМА: Наповнення бюджету *

 

Попередні підсумки роботи фіскальної служби Запорізької області в рамках операції "Урожай 2016"

Перший заступник начальника ГУ ДФС у Запорізькій області Олена Фоменко, керівники управлінь та територіальних органів фіскальної служби взяли участь у виїзному засіданні колегії Запорізької облдержадміністрації.

Однією з ключових тем заходу, який пройшов за участю віце-прем'єр-міністра України Павла Розенка, стали попередні підсумки операції "Урожай 2016", що об'єднала зусилля органів влади та фіскальної служби регіону у боротьбі з тіньовою економікою.

Дії працівників фіскальної служби регіону в рамках проведення операції "Урожай 2016" були результативними.

По-перше, роботодавці добровільно оформили понад 3700 найманих працівників, яким сплачено більш ніж 10 мільйонів гривень легалізованого доходу. Додаткові надходження до бюджетів склали щонайменше 4 мільйони гривень податку на доходи фізичних осіб, ЄСВ та військового збору. Під час збору і обробки врожаю виявлено 228 нелегально працюючих громадян. У результаті залучення їх до оподаткування до скарбниць сплачено понад 70 тисяч гривень.

По-друге, у сільському господарстві 5,5 тисячі найманим робітникам підвищено розмір заробітної плати, легалізовано 14 мільйонів гривень доходу, а це у середньому по 4,7 тисячі гривень на людину. Додатково до бюджетів надійшло 5,6 мільйона гривень ПДФО, ЄСВ та військового збору. Агропідприємства та підприємці галузі погасили заборгованість по заробітній платі на суму 744 тисячі гривень.

По-третє, є конкретні результати й у сфері земельних відносин. Так, у ході перегляду діючих договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення укладено 88 додаткових угод до діючих договорів оренди юридичних та фізичних осіб, загальний обсяг площ за якими 2,7 тисячі га. А сума додаткових надходжень орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності до місцевих бюджетів складає майже 3 мільйони гривень.

Крім того, за підсумками перевірок звітності сільгосппідприємств, які використовують спецрежим з податку на додану вартість, у 145 платників виявлені порушення та донараховано понад півмільйона гривень ПДВ.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

ТЕМА: Трудові відносини *

 

Найбільшими отримувачами ПДВ на Запоріжжі є мелітопольські та запорізькі підприємства

З початку року платникам Запорізької області повернено 437 мільйонів гривень ПДВ. Рівень відшкодування минулого року перевищено на 264,7 мільйона гривень. Тільки у серпні на розрахункові рахунки запорізьких платників надійшло понад 43 мільйони гривень, це на 2 мільйони більше, ніж торік.

Як повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, найбільші суми відшкодування отримали платники Мелітопольської ОДПІ – майже 145 мільйонів, суб’єктам господарювання Запоріжжя держава компенсувала 107 мільйонів, Вільнянського району – понад 89 мільйонів, Куйбишевського – 39 мільйонів, майже стільки ж повернено підприємствам Пологівського району, близько 10 мільйонів гривень ПДВ відшкодовано бердянським платникам.

Також з початку року запорізькі платники сплатили до загального фонду державного бюджету 1 мільярд 35,7 мільйона гривень, що на 433 мільйони більше, ніж за аналогічний період минулого року. При цьому середньомісячні надходження ПДВ зросли до майже 130 мільйонів, а це на 54 мільйони більше за минулорічні показники.

Крім цього, за вісім місяців упереджено неправомірно задекларованих до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість у розмірі 17,4 мільйона, що на 8 мільйонів більше, ніж торік..

Головне управління ДФС у Запорізькій області

ТЕМА: Відшкодування ПДВ

Половина з викритих податкових злочинів на Запоріжжі стосуються ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах

З початку року співробітники оперативних підрозділів фіскальної служби регіону викрили 63 злочини у сфері оподаткування, за якими розпочаті кримінальні провадження. Із них 61 матеріал – про тяжкі та особливо тяжкі злочини та 30 стосуються ухилення від сплати податків і зборів в особливо великих розмірах.

Як повідомив заступник начальника оперативного управління Головного управління ДФС у Запорізькій області Богдан Красюк, до суду направлено 18 досудових розслідувань, серед яких 12 – з обвинувальним актом та 6 – для звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з повним відшкодуванням збитків. За закінченими кримінальними провадженнями державі повернено понад 12,5 мільйона гривень.

Також у поточному році запорізькі оперативники ліквідували 5 "конвертаційних центрів", за допомогою яких ділки "прокрутили" 650 мільйонів гривень, а ймовірні втрати бюджету складають майже 102 мільйони гривень несплачених податків. За результатами відпрацювання контрагентів "конвертаційних центрів" та фіктивних суб’єктів господарювання стягнуто більш ніж 17 мільйонів гривень.

Крім того, у системі державних закупівель викрито 16 злочинів, у митній сфері виявлено 7 злочинів, пов'язаних із ухиленням від оподаткування в особливо великих розмірах.

Значна увага оперативних співробітників прикута до ринку незаконного обігу підакцизних товарів. У рамках операцій "Акциз 2016" та "Курорт 2016" ліквідовано 8 "підпільних цехів", де виготовлялися фальсифіковані алкогольні напої. Обліковано 10 кримінальних проваджень за ч.3 ст.204 КК України та 3 провадження за ст.199 КК України. Із незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на суму майже 25 мільйонів гривень.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

ТЕМА: Боротьба з ухиленням від сплати податків *

 

   Для розміщення на сайтах ЗМІ та громадських організацій

 

Податковий календар

30.09.2016

Останній день сплати:

- податку на додану вартість за серпень 2016 року;

- акцизного податку за серпень 2016 року;

- податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу за серпень 2016 року;

- податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за серпень на поточний або депозитний банківській рахунок; на вклади членів кредитної спілки;

- військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за серпень 2016 року;

- плати за землю за серпень 2016 року.

Якщо фізична особа продає рухоме майно юридичній особі чи підприємцю, така особа вважається податковим агентом

Якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до п.173.1 або п.173.2 ст.173 Податкового кодексу з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Зазначена норма передбачена п.173.3 ст.173 Податкового кодексу України.

Продаж садового будинку та земельної ділянки, на якій він розташований за окремими цивільно-правовими договорами, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Разом з тим, дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з зазначених об’єктів нерухомості, або від продажу не зазначеного об’єкта нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

Отже, оподаткування доходу, отриманого від продажу вищезазначеного нерухомого майна залежить від кількості цивільно-правових договорів.

Тобто при продажу житлового (садового) будинку та земельної ділянки, на якій розташований такий будинок, окремими цивільно-правовими договорами, слід розглядати як продаж більш як одного з об’єктів протягом звітного податкового року з відповідним оподаткування за ставкою 5 %.

Зазначена норма передбачена п. 172.2 ст. 172 ПКУ Податкового кодексу України.

Проект Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України”

 

Проектом Закону „Про внесення змін до Податкового кодексу України”пропонується спростити адміністрування акцизного податку з реалізації пального за рахунок скасування акцизного податку з роздрібного продажу пального у розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого пального та відповідного підвищення розміру ставок акцизного податку на пальне, зокрема, бензини, дизельне паливо та скраплений газ (на 42 євро за1000 літрів).

Законопроект розміщено на офіційній сторінці Державної фіскальної служби   в мережі Інтернет (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Регуляторна політика».

Зауваження та пропозиції надавати у письмовій та електронній формі за наступними адресами:

Державна фіскальна служба України: 04655, МПС, м. Київ - 53, Львівська площа, 8, e-mail:   Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript .

Державна регуляторна служба України: м. Київ, вул. Арсенальна,
буд. 9/11. 

Проект наказу МФУ «Про затвердження змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість»

 На веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Регуляторна політика» розміщено проект наказу «Про затвердження змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість».

1. Проектомскасовуються:

- довідка про взяття на облік платника податків (ф. № 4-ОПП), що видавалась контролюючим органом. Для платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, запроваджується нова довідка про взяття на облік (ф. № 34-ОПП).

- повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку (ф. № 16-ОПП), що видавалось контролюючим органом.

2. Для взяття платника податків на облік за неосновним місцем обліку Проектом затверджується нова спрощена форма заяви (ф. № 17-ОПП), в якій зазначаються тільки контролюючі органи, в яких платник бажає стати на облік за неосновним місцем обліку. Така заява може бути подана до контролюючого органу як за неосновним місцем обліку, так і за основним місцем обліку.

Передбачається взяття на облік за неосновним місцем обліку також на підставі повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (ф. № 20-ОПП), яке подається до контролюючого органу за основним місцем обліку.

3. Проектом вносятьсязмінидо заяви про взяття на облік (ф. № 1-ОПП), згідно з якими при призначенні/зміні бухгалтера необхідно заповнювати тільки розділ, що стосується даних про бухгалтера.

4. Проектом спрощено форму реєстраційної заяви платника ПДВ (ф. № 1-ПДВ). Зокрема,виключеновідомості щодо: найменування контролюючого органу, де здійснюється реєстрація або перереєстрація платника; місцезнаходження (місця проживання) платника при первинній реєстрації платником ПДВ; контактних телефонів заявника та відповідальних осіб платника (для юридичних осіб); кількості працюючих тощо.

Новою формою заяви передбачено, що у разі добровільної реєстрації платником ПДВ або у разі перереєстрації платником ПДВ особа подає лише один (перший) аркуш заяви. Два аркуші заяви подаються лише при обов’язковій реєстрації, а також при реєстрації платниками ПДВ інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, учасників договору про спільну діяльність, управителів майна.

Зауваження та пропозиції до Проекту приймаються на адресу розробника поштову – 04655, Львівська площа, буд. 8, Державна фіскальна служба України, Департамент обслуговування платників та електронну – Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript , а також на поштовуадресуДержавної регуляторної служби України –01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11. 

При продажу квартири отриманої у спадщину, умова щодо її перебування у власності понад три роки, не розповсюджується

Дохід, отриманий фізичною особою від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року квартири, за умови її перебування у власності понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

При цьому, умова щодо перебування квартири у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане  у спадщину.

Тобто, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік  квартири, яка перебувала у власності фізичної особи менше 3-х років, але була одержананею у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

У разі продажу протягом звітного податкового року більш як однієї квартири, отриманої у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися за ставкою5%.

Зазначена норма визначена п. 172.2 ст. 172 та п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу України.

Спадщина від фізичної особи не члена сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб  за ставкою 5%

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5%.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Отже, фізичні особи – резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи – резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості будь-якої спадщини та військовий збір за ставкою 1,5%.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Такий спадкоємець до 1 травня року, що настає за звітним, подає річну податкову декларацію до контролюючого органу, де перебуває на обліку, в якій відображає зазначений дохід.

Фізична особа зобов’язана  до 1 серпня, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Зазначена норма визначена пп. 14.1.263  ст. 14;  п.п. 174.2.2, п. 174.3 ст. 174 та п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України.

Спадщина у вигляді грошових заощаджень, поміщених до 02.01.1992 в Ощадний банк СРСР, оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб

Грошові заощадження, поміщені до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, що діяли на території України та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-якимспадкоємцем оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Отже, грошові заощадження, поміщені до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, отримані у вигляді спадщини від фізичної особи - резидента, незалежно від ступеня спорідненості зі спадкодавцем, оподатковуються у спадкоємця за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Зазначена норма визначена пп.«в» пп.174.2.1 ст.174 Податкового кодексу України.

Податок на нерухоме майно, не врахований у зменшення податку на прибуток підприємств, не переноситься на наступнізвітні періоди


Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відноситься до адміністративних витрат та враховується платником податку на прибуток при визначенні фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку).


Податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку на прибуток, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо об’єктів нежитлової нерухомості.


Якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів.

Зазначена норма визначена п. 18 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 № 318 та п. 137.6 ст. 137 Податкового кодексу України.

Будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, що використовуються не за призначенням, оподатковуютьсяподатком на нерухоме майнона загальних підставах

Об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

При цьому, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно.

Отже, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, що використовуються ними для виробництва сільськогосподарської продукції та/або розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах та її переробки на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах.

Будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, що використовуються не за призначенням, оподатковуються на загальних підставах.

Зазначена норма визначена п.п. 14.1.235 ст. 14 та п.п. 266.2.2 «ж» ст. 266 Податкового кодексу України.

У разі наявності договору на видалення та утилізацію відходів, суб’єкти господарювання не є платниками екологічного податку

Платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання).  

Розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Отже, суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо) до їх передачі на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку за умови наявності у них договору на видалення та утилізацію відходів з суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо).

У разі відсутності договору на видалення та утилізацію відходів, в якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення, суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, визначаються як платники екологічного податку.

Зазначена норма передбачена пп.14.1.223 ст.14 та пп. 240.1.3 ст. 240 Податкового кодексу України.

Внесення підприємцем майна до статутного фонду юридичної особи є об`єктом оподаткування ПДВ 

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Податкового кодексу України.

Постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі, зокрема, обмін.

Отже, якщо фізична особа здійснює підприємницьку діяльність та є зареєстрованою платником ПДВ, то операція із внесення такою особою рухомого або нерухомого майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права є об’єктом оподаткування ПДВ.

Зазначена норма передбачена пп. 14.1.191 ст. 14 та пп. 185.1«а» ст. 185 Податкового кодексу України.

Внесення грошових коштів до статутного фонду підприємства не є об`єктом оподаткування ПДВ 

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 Податкового кодексу України.

При цьому, не є об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб’єктами підприємницької діяльності, НБУ, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи інвестиційні та іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, деривативи, а також корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.

Отже, операція з внесення грошових коштів до статутного фонду підприємства в обмін на корпоративні права (частки у статутному фонді) не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ, за умови, що такі кошти підтверджені відповідними статутними та розрахунковими документами.

Зазначена норма передбачена п. 185.1 ст. 185 та пп. 196.1.1 ст.196 Податкового кодексу України.

При виявленні під час інвентаризації недостач товарів, основних засобівнараховуютьсяподаткові зобов’язання з ПДВ

У разі якщо товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ, то такий платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН  зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту.

Отже, якщо при інвентаризації платником податку встановлений факт недостачі товарів, основних засобів, при придбанні яких був сформований податковий кредит, то у зв’язку з тим, що такі товари, основні засоби використані не у господарській діяльності, платник ПДВ повинен нарахувати податкові зобов’язання, незалежно від того чи встановлено винних осіб та чи стягуються з таких осіб втрати.

При цьому відшкодування заподіяних втрат винними особами, не призводить до додаткового виникнення податкових зобов’язань з ПДВ.

Зазначена норма передбачена п. 198.5«г» ст. 198 Податкового кодексу України.

Оподаткування доходів від здійснення незалежної професійної діяльності

Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.

Платники податку на доходи фізичних осіб податкові декларації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року,  подають до 1 травня року, що настає за звітним.

Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою18%.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Отже фізичні особи – які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року до 01 травня року, що настає за звітним та сплачують суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації, до 1 серпня року, що настає за звітним.

Самозайнята особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, заповнює та подає додаток Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» разом з декларацією про майновий стан і доходи, незалежно від результатів провадження незалежної професійної недіяльності.

Якщо протягом звітного періоду дохід від незалежної професійної діяльності не отримувався, то відповідні рядки додатку та декларації прокреслюються.

Зазначена норма передбачена пп. 14.1.226 ст. 14; пп.49.18.4 ст.49 та п. 178.2  п.178.4, п.178.7 ст. 178 Податкового кодексу України.

ГУ ДФС у Запорізькій області

 


Сторінка 7 з 15
free pokerfree poker
© Більмацька районна державна адміністрація, Запорізька область, Україна